Biseksüellik nedir?

Gay Sohbet

Biseksüellik nedir?

Biseksüellik bir cinsel yönelimdir ve biseksüel (genellikle “bi” olarak kısaltılır) insanlar, birden fazla cinsiyetle çekim ve/veya ilişki kurma kapasitesine sahip kişilerdir.   Biseksüel savunucusu Robyn Ochs’un popüler biseksüellik tanımı şudur: ” Romantik ve/veya cinsel olarak – birden fazla cinsiyetten ve/veya cinsiyetten insanlara, aynı anda ya da aynı şekilde değil, çekici gelme potansiyeli, ve mutlaka aynı derecede değil. ” Biseksüeller, queer gençlerin önemli bir bölümünü oluşturuyor.  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Gençlik Risk Davranışı Anketine göre, biseksüel insanlar kendilerini lezbiyen, gey veya biseksüel olarak tanımlayan gençlerin %75’ini tehlikeye attı. Unutmayın, herhangi bir cinsiyetten insanlar kendilerini biseksüel olarak tanımlayabilir veya birden fazla cinsiyete ilgi duyabilir.

Biseksüellik ikili midir?

Bazıları biseksüelliğin cinsiyet ikiliğini pekiştirdiğini, çünkü biseksüeldeki biseksüel ön ekinin Yunanca “iki” ön ekinden geldiğini iddia ediyor. Cinselliği tanımlayan birçok kelime, o zamanlar daha geniş toplum tarafından sınırlı cinsiyet anlayışı nedeniyle, başlangıçta cinsiyet ikiliğine dayanıyordu. (Örneğin: “heteroseksüellik”, Yunanca “iki kişinin ötekisi; farklı” anlamına gelen hetero- ön ekine sahiptir.) Bununla birlikte, biseksüel teriminin tarihsel ve kültürel tanımı her zaman birden fazla cinsiyete atıfta bulunmuştur. mevcut tanım özellikle ikili değil. Kimlik tanımları sadece gerçek değildir. Onlar, bu kelimeleri kullanan insanların çeşitliliğini yansıtan, sürekli gelişen dilimizin bir parçasıdır.

Peki ya panseksüellik?

Bazı insanlar panseksüel kelimesini birden fazla cinsiyete olan ilgilerini tanımlamak için kullanır. Panseksüellik, Yunanca “hepsi” ön ekinden gelen panseksüel önek ile, herhangi bir cinsiyetten veya cinsiyetlerinden bağımsız olarak insanlara duyulan çekim olarak tanımlanır. Bazı insanlar biseksüel ve panseksüel kelimelerini birbirinin yerine kullanabilir, bazıları ise sadece kendilerini tanımlamak için sadece bir kelime kullanır. Başkalarını varsaymak veya tanımlamak yerine, bir kişinin kendisini tanımlamak için hangi kelimeleri kullanmak istediğini sormak önemlidir. “Daha iyi” bir kimlik terimi yoktur, sizin için yalnızca en iyi kimlik terimi vardır.

Tanımlamanın diğer yolları

Trevor Projesi’nin LGBTQ Gençlik Ruh Sağlığı ile ilgili 2019 Ulusal Araştırması, katılımcıların cinselliklerini etiketlemek için 100’den fazla farklı terim kullandığını buldu! Gibi Kimlikler omnisexual , abrosexual ve skoliosexual bu kimlikler mutlaka biseksüel kelime ile eşanlamlı veya birbirinin yerine geçemez olsa da, birden fazla cinsiyete çekim formunu tarif edebilir.

Multiseksüellik , birden fazla cinsiyetten insanlara karşı romantik ve/veya cinsel çekim içeren tüm kimlikleri ifade eder. Bu, yalnızca gey veya heteroseksüel kimlikler gibi tek bir cinsiyetten insanlara ilgi duymayı içeren kimlikler olarak tanımlanan monoseksüelliğin tam tersidir. Multiseksüel kimlikler şunları içerir:

 • Queer , heteroseksüelliğin dışına yayılan bir kimliğe atıfta bulunur. Geri kazanılmış bir bulamaç olarak tarihi ve siyasi hareketlerde kullanımı nedeniyle, queer hala siyasi bir öneme sahiptir.
 • Panseksüel , cinsiyet kimliğinden bağımsız olarak veya tüm cinsiyetlerden insanlara karşı romantik ve/veya cinsel çekim için kullanılan bir kimlik terimidir. Bazı panseksüel insanlar için cinsiyet, başkalarına duydukları çekiciliğin tanımlayıcı bir özelliği değildir. Diğer panseksüel insanlar, cinsiyetin çekicilik deneyimlerinin önemli bir parçası olduğunu düşünebilir.
 • Omniseksüel , tüm cinsiyetlerden insanlara ilgi duyan ve cinsiyetinin çekicilikte önemli bir rol oynadığı birini ifade eder.
 • Abroseksüel , kişinin akışkan ve sürekli değişen cinsel çekiciliğini tanımlar.
 • Skoliosexual , trans ve ikili olmayan insanlara çekiciliği ifade eden bir terimdir.
 • Sıvı , cinsel çekiminde zamanla ve/veya duruma bağlı olarak değişiklikler yaşayan birini ifade eder. Bazı insanlar, kime ilgi duyduklarını ve/veya bu duyguların yoğunluğunun farklı günlerde veya kiminle ilişki içinde olduklarına bağlı olarak değiştiğini görebilirler. Unutmayın, cinsellik akışkan olabilse de, gözden düşmüş dönüşüm terapisi uygulaması gibi bir kişinin cinselliğini zorla değiştirme girişimleri zararlı ve etkisizdir.

Bazı multiseksüel insanlar bu etiketlerden birden fazlasını kullanır. İnsanlar, bağlama veya kiminle konuştuklarına bağlı olarak kimlikleri için farklı etiketler paylaşabilir. Örneğin, bir kişi LGBTQ kimliklerine aşina olmayan bir akrabasına kendisini biseksüel olarak tanımlayabilir, ancak queer ve trans topluluk içindeki arkadaşlarıyla konuşurken kimliğini daha da akışkan veya panseksüel olarak belirtebilir. Diğer insanlar, kiminle konuştuklarına bakılmaksızın yalnızca bir etiketi kullanabilir. Kimliğiniz için bir veya birden fazla etiket kullanmanızda bir sakınca yoktur.

romantik yönelimler

LGBTQ gençleri, romantik yönelimlerini tanımlamaya gelince de dahil olmak üzere, çekiciliklerini tanımlamak için her zamankinden daha kapsamlı yollar buluyor. Bu terimler, cinsel çekiciliği çok az olan veya hiç yaşamayan aseksüel (veya as) kişiler için önemlidir . Birçok aseksüel insan romantik ilişkiler ister ve romantik yönelimler, asların kiminle çıkmayı veya ilişki kurmayı tercih ettiklerini iletişim kurmanın bir yoludur. Bazı aseksüel insanların yönelimlerini iki kişilik veya panromantik gibi terimlerle tanımladığını duyabilirsiniz . Kendini aseksüel olarak tanımlamayan LGBTQ gençleri, yönelimlerinin nüanslarını netleştirmek için romantik yönelimleri de kullanabilirler. Birden fazla cinsiyete olan ilginiz ister cinsel ister romantik olsun, bi topluluğuna hoş geldiniz.

Etiketlere ihtiyacımız var mı?

Etiketler, bazı LGBTQ bireyler için büyük bir kendini anlama kaynağı olabilir. Herkesin heteroseksüel ve cisgender olduğu varsayıldığı ve beklendiği bir toplumda yaşadığımız için, kendinizi tanımlayacak kelimeleri bulmak bir kurtuluş eylemi olabilir. Etiketler, insanları daha az yalnız hissetmelerine ve birlikte topluluk oluşturmalarına izin vererek, insanları birbirine bağlamaya yardımcı olabilir. Etiketler ayrıca araştırmacıların marjinal grupları incelemesine olanak tanır ve bu grupları daha iyi anlamak ve desteklemek için bize önemli bilgiler verir.

Etiketler bazı LGBTQ bireyler için anlamlı gelse de, diğerleri için etiketler kısıtlayıcı gelebilir. Farklı etiketleri keşfetmek veya etiketlerden tamamen kaçınmak sorun değil! Özellikle güvenliğinizi tehlikeye atacaksa, kimliğinizi belirli bir şekilde etiketlemeniz veya kimliğinizi ifşa etmeniz asla gerekmez.

Biseksüel gençliği desteklemek neden önemlidir?

Tüm LGBTQ gençleri, heteroseksüel ve cisgender akranlarına göre olumsuz zihinsel sağlık sonuçları yaşama riski daha yüksek olsa da, biseksüel gençlerin istatistiksel olarak lezbiyen ve gey gençlerden daha fazla zorlukla karşı karşıya olduğunu belirtmekte fayda var. The Trevor Project’in araştırmasına göre, biseksüel gençlerin neredeyse yarısı geçtiğimiz yıl ciddi şekilde intiharı düşündü. Biseksüel gençlerin %66’sı, heteroseksüel akranlarının %27’si ve gey/lezbiyen akranlarının %49’una kıyasla, geçtiğimiz yıl iki veya daha fazla hafta boyunca üzgün veya umutsuz hissettiklerini bildirdi. Ek olarak, her üç biseksüel gençten biri okulda zorbalığa uğradığını ve her beş biseksüel gençten biri cinsel ilişkiye zorlandığını bildirdi. Taciz, cinsel saldırı ve tecavüze ilişkin bu sonuçlar, heteroseksüel, eşcinsel,

Bu istatistikler, biseksüel gençlere yönelik halkın anlayışını ve desteğini artırma ihtiyacının altını çiziyor. Aynı zamanda, birden fazla cinsiyete yönelik çekiciliği tanımlamak için hangi kelimeleri kullanırsak kullanalım, bir bütün olarak bu grubun önemli engellerle ve benzersiz zorluklarla karşı karşıya olduğunu hatırlatıyorlar. Dünyayı biseksüel gençler için daha güvenli bir yer haline getirmek için daha fazlasını yapmalıyız.

Birden fazla cinsiyete ilgi duyan gençlerin nasıl destekleneceği hakkında daha fazla bilgi,

Gay Ne Demek

 1. Sonunda aileme/arkadaşlarıma açıldım ama herkes bana biseksüel olmanın gerçek olmadığını, ondan büyüyeceğimi ya da bunun sadece bir aşama olduğunu söylüyor. Ama bu bir aşama değil. Ben buyum! Anlamalarına nasıl yardımcı olabilirim?
 2. Annem biseksüellerin daha fazla cinsel ilişkiye girdiğini ve daha fazla cinsel yolla bulaşan hastalıkları olduğunu söylüyor. Bu doğru mu?
 3. Herkes biraz biseksüel değil mi?
 4. Biseksüel olmak için kadın ve erkeklerden eşit derecede etkilenmeniz mi gerekiyor?
 5. Aynı cinsiyetten bir partnerim yoksa biseksüel olarak çıkmam gerekir mi?
 6. Gerçekten sadece erkeklere ilgi duyuyorum ama çok aşık olduğum bir bayan var. Kendimi her zaman heteroseksüel olarak düşündüm ama bu biseksüel olduğum anlamına mı geliyor?
 7. HİÇ bir erkekle hiç ilişki yaşamadım, peki gerçekten biseksüel olup olmadığımı nasıl anlarım?
Soru:
1. Sonunda aileme/arkadaşlarıma açıldım ama herkes bana biseksüel olmanın gerçek olmadığını, ondan büyüyeceğimi ya da bunun sadece bir aşama olduğunu söylüyor. Ama bu bir aşama değil. Ben buyum! Anlamalarına nasıl yardımcı olabilirim? 
Cevap:Ailenize ve arkadaşlarınıza açılmak gerçekten cesur bir adımdır! Bu kolay değil ve duyulmamış veya kabul edilmemiş gibi göründüğünde daha da zor olabilir. Biseksüellik gerçek bir kimliktir ve nasıl hissettiğinizi bilmek için asla çok genç değilsiniz. Biseksüel olduğunuzu biliyorsanız, o zaman kimse size aksini söyleyemez! Ne yazık ki, herkesin haberlerinize nasıl tepki vereceğini kontrol edemezsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız sizi duysalar bile, söylediklerinizi anlamaya hazır olmayabilirler. Onlara bazı kaynaklar vermek yardımcı olabilir,
Soru:
2. Annem biseksüellerin daha fazla cinsel ilişkiye girdiğini ve daha fazla cinsel yolla bulaşan hastalıkları olduğunu söylüyor. Bu doğru mu?
 Cevap:
Daha güvenli seks yapmayan herkes  CYBE ve STD’ler için yüksek risk altındadır, ancak bu, cinsel faaliyetlerde bulunan tüm insanlar için geçerlidir. Birden fazla cinsiyetten hoşlanmak, otomatik olarak cinsel olarak daha aktif olacağınız anlamına gelmez. Ne de olsa cinsel yönelimimiz davranışlarımızı belirlemez.Bütün biseksüel insanların rastgele cinsel ilişkiye girdiği bir efsanedir. Gerçek şu ki, biseksüel insanlar, aseksüel veya iki-mantik (diğerlerine karşı çok az cinsel çekiciliği var veya hiç yok) ile çok cinsel ve fiziksel arasında cinsellik yelpazesinin herhangi bir yerinde olabilir. Ayrıca, bir kişinin erkeklere ve kadınlara ilgi duyması, partnerine sadakatsiz olacağı veya her zaman hem erkeklerle hem de kadınlarla birlikte olacağı anlamına gelmez. Biseksüel bir kişi tek eşli olabilir (sadece bir partnere sahip olabilir) veya poliamor olabilir (birden fazla partnere sahip olabilir) – tıpkı heteroseksüel, gey, lezbiyen, pan, vb. biri gibi.Soru:
3. Herkes biraz biseksüel değil mi?

Cevap:
İnsan cinselliği gerçekten karmaşık, kişisel bir konudur. Tanımlamanın pek çok farklı yolu vardır ve bize nasıl hissettiğimizi söyleyebilecek tek kişi kendimizdir. Herkesin birden fazla cinsiyete en azından biraz ilgi duyduğunu önerdiğimizde, insanların gerçekten kimi sevdiklerini ifade etme özgürlüğünü elimizden alıyoruz. Ayrıca, çoğu biseksüel insan cinsel yönelimlerini anlamak için çok düşünmüştür ve “herkesin” muhtemelen biseksüel olduğunu söyleyerek deneyimlerini küçümsemek adil değildir. Bunun yerine, tüm insanları kendilerine en uygun şekilde tanımlamaları için güçlendirmek istiyoruz.

Soru:
4. Biseksüel olmak için kadın ve erkeklerden eşit derecede etkilenmeniz mi gerekiyor?

Cevap:
Biseksüel bir kişinin birden fazla cinsiyet kimliğine eşit derecede ilgi duyması gerekmez. Aslında, çoğu biseksüel, 50/50’lik bir bölünmede çekicilik yaşamaz. Biseksüellerin bir cinsiyeti diğerine tercih etmesi çok yaygındır ve bazıları bu tercihin zamanla değiştiğini söyler. Bazı biseksüel insanlar bir cinsiyete karşı romantik duygular hissederken, diğerine karşı fiziksel çekim hissederler. Ne hissettiğinizi yalnızca siz tanımlayabilirsiniz. Yine de, acele olmadığını hatırlamak önemlidir. Sizin için en anlamlı olanı belirlemek için ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın.

Soru:
5. Aynı cinsiyetten bir partnerim yoksa biseksüel olarak çıkmam gerekir mi?

Cevap:
Dışarı çıkmaktan emin olmamanız veya endişe duymanız tamamen normaldir. Çıkıp çıkmamanız gerektiği sorusu, yalnızca sizin yanıtlayabileceğiniz bir sorudur. Dışarı çıkmanın birçok olumlu yönü vardır; hayatınızdaki insanların sizin önemli bir parçanız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir, daha az yalnız hissetmenize, yeni arkadaşlar edinmenize ve muhtemelen bugüne kadar insanlarla tanışmanıza yardımcı olabilir.

Çıkıp çıkmamaya karar verirken kendinize sorabileceğiniz bazı sorular var. Çıkmaya karar versen, ilk çıkacağın kişi kim olurdu? Çıkmak için en iyi senaryo ne olurdu? En kötüsü ne olurdu? Dışarı çıkarsanız işlerin ters gitme olasılığı var mı ve eğer bir şans varsa, bir yedek planınız var mı? Dışarı çıkmanın sizi herhangi bir riske atma veya evde yaşamaya devam etme yeteneğinizi tehlikeye atma ihtimali varsa, daha bağımsız hale gelene kadar dışarı çıkmayı beklemek isteyebilirsiniz.

Unutma, dışarı çıkmak senin seçimin ve hayatındaki herkese aynı anda çıkmak zorunda değilsin. Kime ve ne zaman çıkmak istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca hayatınızdaki bazı insanlara açılmamayı da seçebilirsiniz. Seçim tamamen sizin. Trevor ne olursa olsun seni destekliyor.

Soru:
6. Gerçekten sadece erkeklere ilgi duyuyorum ama çok sevdiğim bir bayan var. Kendimi her zaman heteroseksüel olarak düşündüm ama bu biseksüel olduğum anlamına mı geliyor?

Cevap:
Nasıl tanımlayacağınız tamamen size kalmış! Düz, size en uygun etiket gibi geliyorsa, o zaman kimse size aksini söyleyemez. Bu günlerde biseksüelliğin sana daha çok yakıştığını düşünüyorsan, o zaman bu da tamamdır. Bu etiketlerin hiçbiri uymasa veya zamanla değişmeye başlasa bile endişelenmeyin – bu tamamen normaldir. Kendinizi uygun gördüğünüz şekilde etiketleyebilir veya etiketleyemezsiniz!

Soru:
7. HİÇ bir erkekle hiç birlikte olmadım, peki gerçekten biseksüel olup olmadığımı nasıl anlarım?

Cevap:
Bir kişinin kime ilgi duyduğunu anlamak için başka biriyle fiziksel bir deneyime sahip olması gerekmez. Aslında cinsel yönelim, fiziksel çekimden çok daha fazlasını tanımlar – diğer insanlara karşı romantik, duygusal, zihinsel ve/veya ruhsal çekimimizi de içerir. Sahip olduğunuz aşkları ve kiminle birlikte olmayı hayal ettiğinizi düşünün: kızlar, erkekler, her ikisi veya belki ikili sisteme uymayan diğer cinsiyetler veya cinsiyetler. Biseksüel insanların hem erkekler hem de kadınlarla eşit cinsel deneyime sahip olmaları gerekmediğini unutmayın. Her şey nasıl hissettiğinize bağlı – ve eğer biseksüel olarak tanımlamak size doğru geliyorsa, o zaman devam edin!

5 3 Oylar
Makale Derecelendir
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Hadi Sende Konuya Bir Mesaj Bırak :)x
()
x
Gay sohbet Gabile Marcinal Gabile Sohbet Gabile Gabile kim Gabile Mobil Gay istanbul Sex Sohbet Gabile kim Gabile Gabile Sohbet Gabile Mobil